Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzində aparılmış monitorinqlər və daxil olmuş insident bildirişləri əsasında “AzStateNet” şəbəkəsinə daxil olan müxtəlif dövlət qurumlarına aid elektron poçt ünvanlarını hədəf alan fişinq xarakterli kütləvi e-poçt kampaniyası müəyyən edilmişdir. Hücum ssenarisi vətəndaşlarda qorxu və təciliyyət hissi yaratmağa yönəlmiş sosial mühəndislik üsullarına əsaslanaraq, saxta bildirişlər və əlavə sənədlər vasitəsilə qurbanları müəyyən tələbləri yerinə yetirməyə sövq etmək məqsədi daşıyır.
Araşdırma zamanı müəyyən edilmişdir ki, hücum ssenarisinin ilkin mərhələsində legitim təsir bağışlayan e-poçt ünvanından “Cinayət istintaqının zəruriliyi barədə bildiriş” başlıqlı məktub göndərilmiş, sonrakı mərhələdə isə qurbanla yazışma davam etdirilərək guya hüquqi məsuliyyət və maliyyə öhdəliyi yaradan tələblər irəli sürülmüşdür. Təhlillər nəticəsində qeyd olunan kampaniyanın zərərli keçid və ya fayllardan daha çox psixoloji təzyiq, manipulyasiya və etibardan sui-istifadə elementləri üzərində qurulduğu müəyyən olunmuşdur.
Bildiririk ki, sözügedən insident üzrə detallı araşdırma Mərkəzin Zərərvericilərin Tədqiqatı Laboratoriyası tərəfindən aparılmışdır.
Bir daha vətəndaşlara tövsiyə olunur ki, bu tip hallarla qarşılaşdıqda təşvişə düşməsinlər, göndərilən elektron məktubların mənbəyini diqqətlə yoxlasınlar və şübhəli məzmunlu bildirişlərə dərhal cavab verməsinlər. Rəsmi qurumların adından göndərilən, hüquqi məsuliyyət, cərimə və ya təcili hərəkət tələbi yaradan mesajlara qarşı xüsusilə ehtiyatlı yanaşmaq, belə hallarda aidiyyəti qurumlarla birbaşa əlaqə saxlayaraq məlumatı dəqiqləşdirmək vacibdir. Eyni zamanda, şübhəli elektron məktublar və əlavələr aşkar edildiyi halda onların informasiya təhlükəsizliyi üzrə məsul şəxslərə və aidiyyəti qurumlara bildirilməsi kibertəhlükələrin qarşısının vaxtında alınması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

Mass phishing attacks were conducted on behalf of government institutions
Based on monitoring activities conducted by the Computer Emergency Response Center of the Special Communication and Information Security State Service of the Republic of Azerbaijan, as well as incident notifications received, mass phishing email campaign targeting email addresses of various government institutions within the AzStateNet network have been identified. The attack scenario is based on social engineering techniques aimed at creating a sense of fear and urgency among citizens, with the objective of coercing victims into complying with certain demands through fraudulent notifications and attached documents.
The investigation established that, at the initial stage of the attack scenario, an email entitled “Cinayət istintaqının zəruriliyi barədə bildiriş” was sent from an email address that appeared legitimate. At subsequent stages, communication with the victim was continued, during which demands implying alleged legal liability and financial obligations were put forward. The further analysis determined that the campaign was built not so much on malicious links or files, but rather on elements of psychological pressure, manipulation and abuse of trust.
We inform you that the detailed investigation of the aforementioned incident was carried out by the Malware Research Laboratory of the Computer Emergency Response Center.
Citizens are once again advised not to panic when encountering such cases, to carefully verify the source of incoming emails and not to respond immediately to suspicious notifications. Particular caution should be exercised with messages sent on behalf of official institutions that invoke legal liability, fines or demands for urgent action and in such circumstances, it is essential to verify the information directly with the relevant institutions. At the same time, where suspicious emails and attachments are detected, reporting them to the responsible information security personnel and competent institutions is of significant importance for the timely prevention of cyber threats.