Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidmətinin Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzinin idarə heyətinin üzvü olduğu İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) CERT komandalarının birliyi olan OIC-CERT təşkilatı kibertəhlükəsizlik sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığı təşviq etmək məqsədilə "OIC-CERT Qlobal Kibertəhlükəsizlik Mükafatı 2026"-nı təqdim edir.
Məlumat üçün bildiririk ki, Kompüter İnsidentlərinə Qarşı Mübarizə Mərkəzinin nümayəndəsinin əsas juri heyətində çıxış etdiyi bu layihə çərçivəsində 2024-cü il üzrə keçirilən seçimlərdə ölkəmizi Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının (AKTA) təqdim etdiyi “Kiber yay məktəbi” (“Cyber Summer School”) layihəsi təmsil etmiş və qalib seçilmişdir. Layihə “Tərəqqi və rifah naminə kibertəhlükəsizlikdə innovasiya” devizi altında təqdim olunan mükafata layiq görülmüşdür.
"OIC-CERT Mükafatı" dünyanın hər yerindən, ölkə və ya regionundan asılı olmayaraq, rəqəmsal aləmi təşviq etməklə cəmiyyətin rifahının yüksəldilməsinə töhfə verən bütün innovativ kibertəhlükəsizlik layihələrini tanıyır. Əlavə məlumatı https://www.oic-cert.org/en/awards.html ünvanında tapa bilərsiniz.
Mükafat bir və ya bir neçə əsas sahəni əhatə edən seçilmiş layihə(lər) üçündür, lakin bunlarla da məhdudlaşmır:
a. İnsanlar (bacarıqların artırılması, məlumatlılıq, tədris və öyrənmə),
b. Proses (siyasət, idarəetmə, normalar və təşəbbüskarlıq) və/və ya
c. Texnologiya (sistemlər, həllər və innovasiyalar)
Yuxarıda qeyd olunanlara əsasən, Mükafat Komitəsi "OIC-CERT Qlobal Kibertəhlükəsizlik Mükafatı"-na müraciət üçün çağırış edir. Müraciətlər dövləti, özəl sektoru, beynəlxalq və regional təsisatları, vətəndaş cəmiyyətləri və akademiyaları təmsil edən qurumlar üçün açıqdır. Bu təşəbbüs cəmiyyətin rifahına töhfə verən innovativ kibertəhlükəsizlik layihələrinin işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsində ideyaları və uğur hekayələrini bölüşmək üçün dünyanın hər yerindən müraciətlərin təşviq edilməsi üçün hazırlanmışdır.
Qalib namizəd 1000$ məbləğində pul mükafatı alacaq. Bütün namizədlərdən https://www.oic-cert.org/en/globalaward/form ünvanına keçid edib iştirak formunu yükləyərək doldurmaları və daha sonra secretariat@oic-cert.org elektron poçtuna göndərmələri xahiş olunur.

Call for the OIC-CERT Global Cybersecurity Award 2026
The OIC CERT organisation, the alliance of CERT teams of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC), in which the Computer Emergency Response Center of the Special Communication and Information Security State Service is a member of the Board of Directors, presents the “OIC CERT Global Cybersecurity Award 2026” in order to promote international cooperation in the field of cybersecurity.
For your information, within the framework of this project, in which a representative of the Computer Emergency Response Center participated as a member of the main jury panel, the “Cyber Summer School” project implemented by the Azerbaijan Cybersecurity Organizations Association (AKTA) represented our country in the 2024 selection process and was selected as the winner. The project was awarded under the motto “Innovation in Cybersecurity for Progress and Prosperity”.
posts/2026/05/hk8voQPOWa86EW4lzVK76AmQqfaj854iYo3a60iQ.jpg
The “OIC-CERT Award” recognizes all innovative cybersecurity projects from around the world, regardless of country or region, that contribute to improve welfare of society by promoting the digital environment. Additional information can be found at the following address: https://www.oic-cert.org/en/awards.html
The award is for selected project(s) that addresses one or more key areas, but are not limited to:
a. People (capacity building, awareness and teaching & learning),
b. Process (policy, governance, norms and entrepreneurship), and/or
c. Technology (systems, solutions and innovations)
Due to the above, the Award Committee has made the call for submissions for the OIC-CERT Global Cybersecurity Award 2026. Applications are open to entities representing the public sector, private sector, international and regional institutions, civil society and academia. This initiative has been designed to encourage applications from around the world in order to share ideas and success stories in the development and implementation of innovative cybersecurity projects that contribute to the welfare of society.
The winning applicant will receive a $1,000 cash prize. All applicants are kindly requested to access https://www.oic-cert.org/en/globalaward/form , download and complete the application form and kindly submit it to the following email address: secretariat@oic-cert.org.